Scottish Junior Cup Season 2006-07



The Scottish Junior Cup
Click to expandThe Scottish Junior Cup FinalClick to expand
03 Jun 07Kelty Hearts1v2Linlithgow Rose
Click to expandThe Scottish Junior Cup Semi-FinalsClick to expand
13 Apr 07Arthurlie1v4Linlithgow Rose St Mirren Park Paisley
21 Apr 07Kelty Hearts3v0Kilwinning Rangers New Douglas Park Hamilton
Click to expandThe Scottish Junior Cup Quarter FinalsClick to expand
10 Mar 07Lanark United0v1Kelty Hearts
10 Mar 07Neilston Juniors1v2Kilwinning Rangers
10 Mar 07Linlithgow Rose 1v0Pollok
10 Mar 07Arthurlie4v2Yoker Athletic
Click to expandThe Scottish Junior Cup Round 5Click to expand
10 Feb 07Yoker Athletic 2v2Tranent Juniors Yoker Athletic won replay 2-0.
10 Feb 07Irvine Meadow XI 1v1PollokPollok won replay 2-1
17 Feb 07Arthurlie1v1Petershill Arthurlie won replay 5-1.
17 Feb 07Neilston Juniors1v1Musselburgh Athletic Neilston won replay 2-0.
17 Feb 07Kelty Hearts2v1Kilsyth Rangers
17 Feb 07Lanark United2v0East Kilbride Thistle
17 Feb 07Lochee United 1v3Linlithgow Rose
17 Feb 07Kilwinning Rangers 1v1Camelon JuniorsKilwinning Rangers won replay 2-0.
Click to expandThe Scottish Junior Cup Round 4Click to expand
13 Jan 07Lanark United1v1Bellshill Athletic Lanark United won 5-3 on penalties after replay finished 1-1.
13 Jan 07Renfrew 0v5Arthurlie
13 Jan 07Neilston Juniors1v1Bonnyrigg Rose AthleticNeilston won replay 3-0.
13 Jan 07Broughty Athletic 2v6Kelty Hearts
13 Jan 07Musselburgh Athletic 3v0Dundonald Bluebell
13 Jan 07Arbroath Victoria 0v5Kilsyth Rangers
13 Jan 07Aberdeen East End0v4Linlithgow Rose
13 Jan 07Pollok4v1Kinnoull
27 Jan 07Ballingry Rovers 1v1Petershill Petershill won replay 1-0.
27 Jan 07East Kilbride Thistle3v0Irvine Victoria
27 Jan 07Tranent Juniors 1v0Banks O'Dee
27 Jan 07Auchinleck Talbot3v3Lochee United Lochee United won 4-3 on penalties after replay finished 0-0.
27 Jan 07Kilwinning Rangers 1v1Rutherglen GlencairnKilwinning Rangers won replay 1-0.
27 Jan 07Yoker Athletic 1v1Ellon UnitedYoker Athletic won replay 1-0.
27 Jan 07Camelon Juniors3v1Tayport
27 Jan 07Lochee Harp 3v3Irvine Meadow XI Irvine Meadow XI won replay 5-0.
Click to expandThe Scottish Junior Cup Round 3Click to expand
02 Dec 06Auchinleck Talbot3v0Newmains United
02 Dec 06Banks O'Dee 2v1Hillend
02 Dec 06Broughty Athletic 1v1Fauldhouse UnitedBroughty Athletic won replay 2-1.
02 Dec 06Culter0v4Linlithgow Rose
02 Dec 06Aberdeen East End1v0Glentanar
02 Dec 06Lanark United1v0Blantyre Victoria
02 Dec 06Haddington Athletic 0v2Ballingry Rovers
02 Dec 06Kelty Hearts1v1Whitburn Juniors Kelty Hearts won replay 3-2.
02 Dec 06Kilsyth Rangers3v3Blackburn UnitedKilsyth Rangers won replay 1-0.
02 Dec 06Lochee Harp 4v1Vale of Clyde
02 Dec 06Longside 1v3Neilston Juniors
02 Dec 06Musselburgh Athletic 2v1St. Roch's
02 Dec 06Tranent Juniors 2v1Bo'ness United
02 Dec 06Yoker Athletic -Jeanfield Swifts Postponed: Sat, 09 Dec
02 Dec 06Bonnyrigg Rose Athletic5v3Penicuik Athletic
02 Dec 06Ellon United3v1Stonehaven
02 Dec 06Irvine Victoria 3v1Dundee East Craigie
02 Dec 06Kilbirnie Ladeside1v2Irvine Meadow XI
02 Dec 06Kilwinning Rangers 1v1Lugar Boswell ThistleKilwinning Rangers won replay 2-1.
02 Dec 06Renfrew 1v1Hermes Renfrew won replay 4-0.
02 Dec 06Arthurlie4v1Montrose Roselea
02 Dec 06Camelon Juniors2v0Kirkcaldy Y.M.
02 Dec 06Carluke Rovers0v1Arbroath Victoria
02 Dec 06Hill of Beath Hawthorn2v2Bellshill Athletic Bellshill Athletic won replay 4-2.
02 Dec 06Kinnoull 1v0Ashfield
02 Dec 06Oakley United 1v2Rutherglen Glencairn
02 Dec 06Petershill -Newburgh Postponed: Sat, 09 Dec
02 Dec 06Port Glasgow Juniors 0v4Pollok
02 Dec 06Carnoustie Panmure 1v2Dundonald Bluebell
02 Dec 06Lochee United 4v0Harthill Royal
02 Dec 06Luncarty 1v6East Kilbride Thistle
02 Dec 06Tayport 2v1Kirkintilloch Rob Roy
09 Dec 06Petershill 6v0Newburgh Cumbernauld
09 Dec 06Yoker Athletic 2v0Jeanfield Swifts
Click to expandThe Scottish Junior Cup Round 2Click to expand
04 Nov 06Sauchie Juniors 1v2Hill of Beath Hawthorn
04 Nov 06Kilsyth Rangers5v2Dunbar United
04 Nov 06Blackburn United4v0Annbank United
04 Nov 06Islavale 1v2Hermes
04 Nov 06Broughty Athletic 4v1Troon
04 Nov 06Lewis United 0v4Culter
04 Nov 06Bonnyrigg Rose Athletic-Cruden Bay 
04 Nov 06Arthurlie5v0Forfar West End
04 Nov 06Coupar Angus1v3Newburgh
04 Nov 06Banchory St. Ternan 4v4Montrose RoseleaReplay 1-0 to Montrose Roselea
04 Nov 06Arniston Rangers1v2Haddington Athletic
04 Nov 06Irvine Meadow XI 2v1St. Anthony's
04 Nov 06Benburb0v2Bo'ness United
04 Nov 06Kirkcaldy Y.M.2v1Formartine United
04 Nov 06Jeanfield Swifts 4v1Nairn St. Ninian
04 Nov 06Irvine Victoria 2v1Larkhall Thistle
04 Nov 06Oakley United 8v0Girvan
04 Nov 06Lochee United 1v0Pumpherston
04 Nov 06Lochore Welfare1v4Pollok
04 Nov 06R.A.F. Lossiemouth 0v5Ballingry Rovers
04 Nov 06Glenrothes Juniors 2v2Bellshill Athletic Replay 3-0 to Bellshill
04 Nov 06Penicuik Athletic 5v2Fraserburgh United
04 Nov 06Shettleston 0v3Auchinleck Talbot
04 Nov 06Renfrew 4v0Livingston United
04 Nov 06Tayport 4v2Thorniewood United
04 Nov 06Forres Thistle 0v1Luncarty
04 Nov 06Blairgowrie Juniors0v0Petershill Replay 2-1 to Petershill
04 Nov 06Dundee North End 0v3Kilwinning Rangers
04 Nov 06Tranent Juniors 2v1Sunnybank
04 Nov 06Whitburn Juniors 1v0Shotts Bon Accord
04 Nov 06Maud 0v1Kirkintilloch Rob Roy
04 Nov 06Bishopmill United0v1Aberdeen East End
04 Nov 06Kilbirnie Ladeside4v3Glasgow Perthshire
04 Nov 06Newmains United1v1Hurlford UnitedReplay 4-3 to Newmains United
04 Nov 06Kello Rovers3v3Longside Replay 4-1 to Longside
04 Nov 06Musselburgh Athletic 2v2Dundee Downfield Replay 2-1 to Musselburgh
04 Nov 06Hillend3v1Johnstone Burgh
04 Nov 06Lochee Harp 1v0Rosyth Recreation
04 Nov 06Bathgate Thistle 1v1Carnoustie Panmure Replay 3-2 to Carnoustie Panmure
04 Nov 06Blantyre Victoria 2v0Maryhill
04 Nov 06Glentanar3v0Darvel Juniors
04 Nov 06Fauldhouse United0v0Cumbernauld United Replay 0-0, Fauldhouse win 4-2 on penalties
04 Nov 06Craigmark Burntonians 1v1Banks O'Dee Banks O'Dee won replay 4-0.
04 Nov 06Ashfield3v0Armadale Thistle
04 Nov 06Port Glasgow Juniors 1v0Cumnock Juniors
04 Nov 06West Calder United 0v5Harthill Royal
04 Nov 06Dunipace 0v1Rutherglen Glencairn
04 Nov 06Yoker Athletic 1v0Ardrossan Winton Rovers
04 Nov 06Linlithgow Rose 7v0Aberdeen Lads Club
04 Nov 06Carluke Rovers4v2Greenock Juniors
04 Nov 06Vale of Clyde4v1Lesmahagow Juniors
04 Nov 06Lanark United0v0Glenafton AthleticReplay 2-1 to Lanark United
04 Nov 06Kinnoull 3v1Forth Wanderers
04 Nov 06Largs Thistle1v2Neilston Juniors
04 Nov 06Lugar Boswell Thistle3v0Parkvale
04 Nov 06Dundee East Craigie 2v2Buchanhaven Hearts Replay 2-1 to East Craigie
04 Nov 06Stonehaven3v2St. Andrew's United
04 Nov 06Thornton Hibs 1v7Dundonald Bluebell
04 Nov 06Stevenston Ardeer Thistle 0v1Ellon United
04 Nov 06Kelty Hearts14v0Burghead Thistle
04 Nov 06St. Roch's 6v3Lossiemouth United
04 Nov 06Camelon Juniors1v0Dundee Violet
04 Nov 06Strathspey Thistle 0v2Arbroath Victoria
Click to expandThe Scottish Junior Cup Round 1Click to expand
30 Sep 06Crossgates Primrose3v4Hurlford United
30 Sep 06Thorniewood United5v1Dufftown
30 Sep 06Brechin Victoria1v6Montrose Roselea
30 Sep 06Clydebank0v1Glenafton Athletic
30 Sep 06Dyce0v5Auchinleck Talbot
30 Sep 06Pumpherston8v1Whitehills
30 Sep 06Tayport 1v0Newtongrange Star
30 Sep 06Blackburn United3v2Muirkirk Juniors
30 Sep 06Stoneyburn0v3Rutherglen Glencairn
30 Sep 06Bankfoot Athletic2v6Hill of Beath Hawthorn
30 Sep 06Beith Juniors0v1Lanark United
30 Sep 06Steelend Victoria2v3Cumnock Juniors
30 Sep 06Pollok12v2New Elgin
30 Sep 06Buckie Rovers0v8Lochee United
30 Sep 06Hall Russell United1v3Aberdeen Lads Club
30 Sep 06Edinburgh United0v1Kilbirnie Ladeside
30 Sep 06Neilston Juniors0v0Cambuslang RangersReplay 2-1 to Neilston Juniors
30 Sep 06Dundonald Bluebell1v0Fochabers
30 Sep 06Vale of Clyde1v0Lochgelly Albert
30 Sep 06Benburb5v0Royal Albert
30 Sep 06St. Anthony's 4v1Forfar Albion
30 Sep 06Maybole Juniors0v2Kelty Hearts
30 Sep 06Bonnyrigg Rose Athletic7v1Vale of Leven
30 Sep 06Whitletts Victoria2v3Glentanar
30 Sep 06Ashfield3v2Turriff United
30 Sep 06East Kilbride Thistle3v1Broxburn Athletic
30 Sep 06Aberdeen East End1v0Scone Thistle
30 Sep 06Kinloss-Burghead Thistle 
30 Sep 06Coupar Angus2v1Dalry Thistle
30 Sep 06Arniston Rangers2v0Kirriemuir Thistle
30 Sep 06Saltcoats Victoria0v0CulterReplay 2-0 to Culter.
30 Sep 06Dalkeith Thistle0v0Glasgow PerthshireReplay 3-2 tp Glasgow Perthshire.
30 Sep 06Harthill Royal6v1Wishaw Juniors
30 Sep 06Arbroath Sporting Club1v2Longside