Skip to the content
Menu

Sectional League Cup

Results

Sunday 13 October 2019
West Region - Sectional League CupFinal
Lanark United Lanark United 1 - 6 Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot
Beechwood Park
Wednesday 28 August 2019
West Region - Sectional League CupSemi-Final
Beith Juniors Beith Juniors 1 - 2 Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot
Bellsdale Park
Pollok Pollok 2 - 3 Lanark United Lanark United
Newlandsfield Park
Saturday 24 August 2019
West Region - Sectional League CupQuarter-Final
Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot 6 - 0 Whitletts Victoria Whitletts Victoria
Beechwood Park
Wednesday 14 August 2019
West Region - Sectional League CupQuarter-Final
Lanark United Lanark United 2 - 2 Rutherglen Glencairn Rutherglen Glencairn Lanark United win 4 - 2 on penalties
Moor Park
Pollok Pollok 5 - 1 Kilsyth Rangers Kilsyth Rangers
Newlandsfield Park
Renfrew Renfrew 2 - 4 Beith Juniors Beith Juniors
New Western Park
Monday 12 August 2019
West Region - Sectional League Cup2nd Round
Arthurlie Arthurlie 2 - 3 Renfrew Renfrew
Dunterlie Park
Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot 3 - 0 Kello Rovers Kello Rovers
Beechwood Park
Beith Juniors Beith Juniors 4 - 2 Largs Thistle Largs Thistle
Bellsdale Park
Cambuslang Rangers Cambuslang Rangers 4 - 6 Rutherglen Glencairn Rutherglen Glencairn
Somervell Park
Kilsyth Rangers Kilsyth Rangers 3 - 2 Kirkintilloch Rob Roy Kirkintilloch Rob Roy
Duncansfield
Lanark United Lanark United 2 - 2 Shotts Bon Accord Shotts Bon Accord Lanark United win 4 - 3 on penalties
Moor Park
Pollok Pollok 1 - 1 Clydebank Clydebank Pollok win 4 - 2 on penalties
Newlandsfield Park
Whitletts Victoria Whitletts Victoria 5 - 1 Troon Troon
Portland Park
Wednesday 31 July 2019
West Region - Sectional League Cup1st Round
Bellshill Athletic Bellshill Athletic 3 - 4 Thorniewood United Thorniewood United
Rockburn Park
Benburb Benburb 0 - 2 Arthurlie Arthurlie
New Tinto Park
Carluke Rovers Carluke Rovers 9 - 0 Newmains United Newmains United
John Cumming Stadium
Dalry Thistle Dalry Thistle 1 - 3 Beith Juniors Beith Juniors
Merksworth Park
Darvel Juniors Darvel Juniors 0 - 1 Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot
Recreation Park
East Kilbride Thistle East Kilbride Thistle 2 - 1 Blantyre Victoria Blantyre Victoria
Showpark
Gartcairn Gartcairn 1 - 4 Cumbernauld United Cumbernauld United
MTC Park
Girvan Girvan 2 - 4 Annbank United Annbank United
Hamilton Park
Hurlford United Hurlford United 0 - 1 Glenafton Athletic Glenafton Athletic
Blair Park
Irvine Victoria Irvine Victoria 2 - 4 Irvine Meadow XI Irvine Meadow XI
Victoria Park
Kilbirnie Ladeside Kilbirnie Ladeside 8 - 1 Ardrossan Winton Rovers Ardrossan Winton Rovers
Valefield Park
Kilsyth Rangers Kilsyth Rangers 3 - 0 Glasgow Perthshire Glasgow Perthshire
Duncansfield
Kirkintilloch Rob Roy Kirkintilloch Rob Roy 4 - 1 Ashfield Ashfield
Guys Meadow Stadium
Lanark United Lanark United 3 - 0 Lesmahagow Juniors Lesmahagow Juniors
Moor Park
Largs Thistle Largs Thistle 2 - 0 Ardeer Thistle Ardeer Thistle
Barrfields Stadium
Larkhall Thistle Larkhall Thistle 0 - 6 Rutherglen Glencairn Rutherglen Glencairn
Gasworks Park
Lugar Boswell Thistle Lugar Boswell Thistle 1 - 5 Cumnock Juniors Cumnock Juniors
Rosebank Park
Maryhill Maryhill 0 - 8 Pollok Pollok
Newlandsfield Park
Maybole Juniors Maybole Juniors 1 - 2 Whitletts Victoria Whitletts Victoria
Ladywell Stadium
Muirkirk Juniors Muirkirk Juniors 1 - 2 Kello Rovers Kello Rovers
Burnside Park
Neilston Juniors Neilston Juniors 1 - 1 Johnstone Burgh Johnstone Burgh Neilston Juniors win 4 - 3 on penalties
Brig O'Lea Stadium
Rossvale Rossvale 1 - 1 Shettleston Shettleston Shettleston win 5 - 4 on penalties
Huntershill Sports Hub
Royal Albert Royal Albert 1 - 4 Cambuslang Rangers Cambuslang Rangers
Tilework Park
Saltcoats Victoria Saltcoats Victoria 1 - 3 Kilwinning Rangers Kilwinning Rangers
Campbell Park
St. Anthony's St. Anthony's 2 - 2 Greenock Juniors Greenock Juniors St. Anthony's win 4 - 3 on penalties
McKenna Park
St. Roch's St. Roch's 3 - 0 Petershill Petershill
James McGrory Park
Troon Troon 5 - 2 Craigmark Burntonians Craigmark Burntonians
Portland Park
Vale of Clyde Vale of Clyde 0 - 2 Clydebank Clydebank
Fullarton Park
Wishaw Juniors Wishaw Juniors 0 - 5 Shotts Bon Accord Shotts Bon Accord
The Beltane
Yoker Athletic Yoker Athletic 2 - 2 Vale of Leven Vale of Leven Vale of Leven win 3 - 1 on penalties
Holm Park
Renfrew Renfrew 1 - 0 Port Glasgow Juniors Port Glasgow Juniors
New Western Park
Monday 29 July 2019
West Region - Sectional League Cup1st Round
Annbank United Annbank United 1 - 1 Maybole Juniors Maybole Juniors Maybole Juniors win 6 - 5 on penalties
New Pebble Park
Ardeer Thistle Ardeer Thistle 1 - 1 Saltcoats Victoria Saltcoats Victoria Ardeer Thistle win 5 - 3 on penalties
Ardeer Stadium
Ardrossan Winton Rovers Ardrossan Winton Rovers 1 - 1 Dalry Thistle Dalry Thistle Ardrossan Winton Rovers win 3 - 1 on penalties
Winton Park
Ashfield Ashfield 2 - 4 Petershill Petershill
THE 'PEUGEOT' ASHFIELD STADIUM
Cambuslang Rangers Cambuslang Rangers 2 - 0 Bellshill Athletic Bellshill Athletic
Somervell Park
Carluke Rovers Carluke Rovers 0 - 2 Lesmahagow Juniors Lesmahagow Juniors
Craighead Park
Craigmark Burntonians Craigmark Burntonians 5 - 1 Irvine Victoria Irvine Victoria
Station Park
Cumnock Juniors Cumnock Juniors 7 - 2 Muirkirk Juniors Muirkirk Juniors
Townhead Park
Forth Wanderers Forth Wanderers 1 - 0 Wishaw Juniors Wishaw Juniors
Kingshill Park
Girvan Girvan 1 - 3 Whitletts Victoria Whitletts Victoria
Hamilton Park
Glasgow Perthshire Glasgow Perthshire 1 - 2 Cumbernauld United Cumbernauld United
Keppoch Park
Glenafton Athletic Glenafton Athletic 0 - 2 Darvel Juniors Darvel Juniors
Loch Park
Greenock Juniors Greenock Juniors 0 - 2 Renfrew Renfrew
Ravenscraig Stadium
Hurlford United Hurlford United 0 - 2 Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot
Blair Park
Johnstone Burgh Johnstone Burgh 0 - 3 Benburb Benburb
Keanie Park
Kilbirnie Ladeside Kilbirnie Ladeside 2 - 2 Beith Juniors Beith Juniors Beith Juniors win 4 - 3 on penalties
Valefield Park
Kilsyth Rangers Kilsyth Rangers 4 - 1 Gartcairn Gartcairn
Duncansfield
Kirkintilloch Rob Roy Kirkintilloch Rob Roy 1 - 0 St. Roch's St. Roch's
Guys Meadow Stadium
Largs Thistle Largs Thistle 1 - 0 Kilwinning Rangers Kilwinning Rangers
Barrfields Stadium
Larkhall Thistle Larkhall Thistle 1 - 2 Blantyre Victoria Blantyre Victoria
Gasworks Park
Lugar Boswell Thistle Lugar Boswell Thistle 1 - 2 Kello Rovers Kello Rovers
Rosebank Park
Neilston Juniors Neilston Juniors 1 - 2 Arthurlie Arthurlie
Brig O'Lea Stadium
Newmains United Newmains United 0 - 6 Lanark United Lanark United
Victoria Park
Rossvale Rossvale 0 - 2 Pollok Pollok
New Tinto Park
Royal Albert Royal Albert 1 - 1 Thorniewood United Thorniewood United Royal Albert win 5 - 4 on penalties
Tilework Park
Rutherglen Glencairn Rutherglen Glencairn 4 - 0 East Kilbride Thistle East Kilbride Thistle
The Celsius Stadium
Shettleston Shettleston 5 - 3 Maryhill Maryhill
Lochburn Park
St. Anthony's St. Anthony's 1 - 2 Port Glasgow Juniors Port Glasgow Juniors
McKenna Park
Troon Troon 1 - 0 Irvine Meadow XI Irvine Meadow XI
Portland Park
Vale of Clyde Vale of Clyde 9 - 1 Vale of Leven Vale of Leven
Fullarton Park
Clydebank Clydebank 4 - 1 Yoker Athletic Yoker Athletic
Holm Park
Saturday 27 July 2019
West Region - Sectional League Cup1st Round
Arthurlie Arthurlie 8 - 1 Johnstone Burgh Johnstone Burgh
Dunterlie Park
Auchinleck Talbot Auchinleck Talbot 4 - 0 Glenafton Athletic Glenafton Athletic
Beechwood Park
Bellshill Athletic Bellshill Athletic 3 - 1 Royal Albert Royal Albert
Tilework Park
Benburb Benburb 3 - 0 Neilston Juniors Neilston Juniors
New Tinto Park
Blantyre Victoria Blantyre Victoria 3 - 2 Rutherglen Glencairn Rutherglen Glencairn
K G Stadium
East Kilbride Thistle East Kilbride Thistle 0 - 3 Larkhall Thistle Larkhall Thistle
Gaswork Park
Gartcairn Gartcairn 2 - 3 Glasgow Perthshire Glasgow Perthshire
MTC Park
Irvine Meadow XI Irvine Meadow XI 5 - 1 Craigmark Burntonians Craigmark Burntonians
Meadow Park
Irvine Victoria Irvine Victoria 1 - 4 Troon Troon
Victoria Park
Kello Rovers Kello Rovers 1 - 1 Cumnock Juniors Cumnock Juniors Kello Rovers win 3 - 2 on penalties
Nithside Park
Kilwinning Rangers Kilwinning Rangers 9 - 0 Ardeer Thistle Ardeer Thistle
Kilwinning Sports Club
Lanark United Lanark United 3 - 3 Carluke Rovers Carluke Rovers Carluke Rovers win 5 - 4 on penalties
Moor Park
Lesmahagow Juniors Lesmahagow Juniors 5 - 1 Newmains United Newmains United
Craighead Park
Maryhill Maryhill 1 - 4 Rossvale Rossvale
Lochburn Park
Maybole Juniors Maybole Juniors 2 - 1 Girvan Girvan
Ladywell Stadium
Muirkirk Juniors Muirkirk Juniors 2 - 0 Lugar Boswell Thistle Lugar Boswell Thistle
Burnside Park
Petershill Petershill 2 - 6 Kirkintilloch Rob Roy Kirkintilloch Rob Roy
Petershill Park
Pollok Pollok 10 - 1 Shettleston Shettleston
Newlandsfield Park
Port Glasgow Juniors Port Glasgow Juniors 0 - 3 Greenock Juniors Greenock Juniors
Parklea Stadium
Saltcoats Victoria Saltcoats Victoria 0 - 9 Largs Thistle Largs Thistle
Campbell Park
Shotts Bon Accord Shotts Bon Accord 5 - 1 Forth Wanderers Forth Wanderers
Hannah Park
Thorniewood United Thorniewood United 4 - 4 Cambuslang Rangers Cambuslang Rangers Cambuslang Rangers win 5 - 4 on penalties
Robertson Park
Vale of Leven Vale of Leven 2 - 6 Clydebank Clydebank
Millburn Park
Whitletts Victoria Whitletts Victoria 5 - 0 Annbank United Annbank United
Dam Park Stadium
Yoker Athletic Yoker Athletic 3 - 1 Vale of Clyde Vale of Clyde
Holm Park
Friday 26 July 2019
West Region - Sectional League Cup1st Round
Beith Juniors Beith Juniors 8 - 1 Ardrossan Winton Rovers Ardrossan Winton Rovers
Bellsdale Park
Cumbernauld United Cumbernauld United 1 - 2 Kilsyth Rangers Kilsyth Rangers
Guys Meadow Stadium
Darvel Juniors Darvel Juniors 1 - 1 Hurlford United Hurlford United Hurlford United win 3 - 2 on penalties
Recreation Park
St. Roch's St. Roch's 2 - 1 Ashfield Ashfield
James McGrory Park
Dalry Thistle Dalry Thistle 1 - 3 Kilbirnie Ladeside Kilbirnie Ladeside
Merksworth Park
Renfrew Renfrew 6 - 0 St. Anthony's St. Anthony's
New Western Park

League Tables

Group 1

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Whitletts Victoria
3
3
0
0
10
2
8
9
2
Maybole Juniors
3
1
1
1
4
4
0
5
3
Annbank United
3
1
1
1
5
8
-3
4
4
Girvan
3
0
0
3
4
9
-5
0

Last updated - July, 31 2019 21:40:50

Group 2

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Troon
3
3
0
0
10
3
7
9
2
Irvine Meadow XI
3
2
0
1
9
4
5
6
3
Craigmark Burntonians
3
1
0
2
8
11
-3
3
4
Irvine Victoria
3
0
0
3
4
13
-9
0

Last updated - July, 31 2019 21:41:54

Group 3

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Kello Rovers
3
2
1
0
5
3
2
8
2
Cumnock Juniors
3
2
1
0
13
4
9
7
3
Muirkirk Juniors
3
1
0
2
5
9
-4
3
4
Lugar Boswell Thistle
3
0
0
3
2
9
-7
0

Last updated - July, 31 2019 21:42:04

Group 4

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Auchinleck Talbot
3
3
0
0
7
0
7
9
2
Darvel Juniors
3
1
1
1
3
2
1
4
3
Glenafton Athletic
3
1
0
2
1
6
-5
3
4
Hurlford United
3
0
1
2
1
4
-3
2

Last updated - July, 31 2019 21:42:14

Group 5

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Largs Thistle
3
3
0
0
12
0
12
9
2
Kilwinning Rangers
3
2
0
1
12
2
10
6
3
Ardeer Thistle
3
0
1
2
1
12
-11
2
4
Saltcoats Victoria
3
0
1
2
2
13
-11
1

Last updated - July, 31 2019 22:23:05

Group 6

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Beith Juniors
3
2
1
0
13
4
9
8
2
Kilbirnie Ladeside
3
2
1
0
13
4
9
7
3
Ardrossan Winton Rovers
3
0
1
2
3
17
-14
2
4
Dalry Thistle
3
0
1
2
3
7
-4
1

Last updated - July, 31 2019 22:23:25

Group 7

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Renfrew
3
3
0
0
9
0
9
9
2
Greenock Juniors
3
1
1
1
5
4
1
4
3
Port Glasgow Juniors
3
1
0
2
2
5
-3
3
4
St. Anthony's
3
0
1
2
3
10
-7
2

Last updated - August, 01 2019 15:14:05

Group 8

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Arthurlie
3
3
0
0
12
2
10
9
2
Benburb
3
2
0
1
6
2
4
6
3
Neilston Juniors
3
0
1
2
2
6
-4
2
4
Johnstone Burgh
3
0
1
2
2
12
-10
1

Last updated - July, 31 2019 21:43:04

Group 9

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Clydebank
3
3
0
0
12
3
9
9
2
Yoker Athletic
3
1
1
1
6
7
-1
4
3
Vale of Clyde
3
1
0
2
10
6
4
3
4
Vale of Leven
3
0
1
2
5
17
-12
2

Last updated - July, 31 2019 21:43:14

Group 10

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Pollok
3
3
0
0
20
1
19
9
2
Shettleston
3
1
1
1
7
14
-7
5
3
Rossvale
3
1
1
1
5
4
1
4
4
Maryhill
3
0
0
3
4
17
-13
0

Last updated - July, 31 2019 22:22:16

Group 11

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Kirkintilloch Rob Roy
3
3
0
0
11
3
8
9
2
St. Roch's
3
2
0
1
6
2
4
6
3
Petershill
3
1
0
2
6
12
-6
3
4
Ashfield
3
0
0
3
4
10
-6
0

Last updated - July, 31 2019 22:22:23

Group 12

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Kilsyth Rangers
3
3
0
0
9
2
7
9
2
Cumbernauld United
3
2
0
1
7
4
3
6
3
Glasgow Perthshire
3
1
0
2
4
7
-3
3
4
Gartcairn
3
0
0
3
4
11
-7
0

Last updated - July, 31 2019 21:41:10

Group 13

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Cambuslang Rangers
3
2
1
0
10
5
5
6
2
Thorniewood United
3
1
2
0
9
8
1
5
3
Bellshill Athletic
3
1
0
2
6
7
-1
3
4
Royal Albert
3
0
1
2
3
8
-5
2

Last updated - July, 31 2019 22:22:37

Cambuslang - 2 points deducted for playing suspended Player and Goals for & against to be deducted (i.e.F4 & A4)

Group 14

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Rutherglen Glencairn
3
2
0
1
12
3
9
6
2
Blantyre Victoria
3
2
0
1
6
5
1
6
3
Larkhall Thistle
3
1
0
2
4
8
-4
3
4
East Kilbride Thistle
3
1
0
2
2
8
-6
3

Last updated - July, 31 2019 21:41:25

Group 15

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Shotts Bon Accord
2
2
0
0
10
1
9
6
2
Forth Wanderers
2
1
0
1
2
5
-3
3
3
Wishaw Juniors
2
0
0
2
0
6
-6
0

Last updated - July, 31 2019 21:41:33

Group 16

GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1
Lanark United
3
2
1
0
12
3
9
7
2
Lesmahagow Juniors
3
2
0
1
7
4
3
6
3
Carluke Rovers
3
1
1
1
12
5
7
5
4
Newmains United
3
0
0
3
1
20
-19
0

Last updated - July, 31 2019 21:41:44