Scottish Junior Cup Season 2009-10



The Emirates Junior Cup
Click to expandThe Emirates Junior Cup FinalClick to expand
23 May 10Largs Thistle0v1Linlithgow RoseRugby Park, Kilmarnock
Click to expandThe Emirates Junior Cup Semi FinalClick to expand
17 Apr 10Lochee United2v4Linlithgow RoseAggregate
17 Apr 10Largs Thistle2v0Clydebank Aggregate
Click to expandThe Emirates Junior Cup Quarter FinalClick to expand
13 Mar 10Bathgate Thistle 1v1Linlithgow RoseReplay 1-2
13 Mar 10Lochee United1v1Tayport Replay 4-0
20 Mar 10Clydebank 2v1Hill of Beath Hawthorn
20 Mar 10Irvine Meadow X11v1Largs ThistleReplay 0 - 1
Click to expandThe Emirates Junior Cup Fifth RoundClick to expand
13 Feb 10Largs Thistle-Kirkintilloch Rob RoyPostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Whitletts Victoria -Linlithgow RosePostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Bathgate Thistle 3v2Bo'ness United
13 Feb 10Auchinleck Talbot0v1Clydebank
13 Feb 10Lochee United-MaryhillPostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Tayport 1v0Newtongrange Star
20 Feb 10Lochee United-MaryhillPostponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Largs Thistle-Kirkintilloch Rob RoyPostponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Whitletts Victoria -Linlithgow RosePostponed: Sat, 27 Feb
27 Feb 10Whitletts Victoria 1v1Linlithgow RoseReplay 0-5
27 Feb 10Lochee United2v1Maryhill
27 Feb 10Largs Thistle3v1Kirkintilloch Rob Roy
27 Feb 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 06 Mar
06 Mar 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 13 Mar
13 Mar 10Hill of Beath Hawthorn3v2Shotts Bon Accord
13 Mar 10Irvine Meadow X12v0Rutherglen Glencairn
13 Feb 10Largs Thistle-Kirkintilloch Rob RoyPostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Whitletts Victoria -Linlithgow RosePostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Bathgate Thistle 3v2Bo'ness United
13 Feb 10Auchinleck Talbot0v1Clydebank
13 Feb 10Tayport 1v0Newtongrange Star
13 Feb 10Lochee United-MaryhillPostponed: Sat, 20 Feb
20 Feb 10Lochee United-MaryhillPostponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Largs Thistle-Kirkintilloch Rob RoyPostponed: Sat, 27 Feb
20 Feb 10Whitletts Victoria -Linlithgow RosePostponed: Sat, 27 Feb
27 Feb 10Whitletts Victoria 1v1Linlithgow RoseReplay 0-5
27 Feb 10Lochee United2v1Maryhill
27 Feb 10Largs Thistle3v1Kirkintilloch Rob Roy
27 Feb 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 06 Mar
06 Mar 10Hill of Beath Hawthorn-Shotts Bon Accord Postponed: Sat, 13 Mar
13 Mar 10Irvine Meadow X12v0Rutherglen Glencairn
13 Mar 10Hill of Beath Hawthorn3v2Shotts Bon Accord
Click to expandThe Emirates Junior Cup Forth RoundClick to expand
16 Jan 10Renfrew -Tayport Postponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Whitletts Victoria -Forfar West EndPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Lochee United-Ballingry RoversPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Shotts Bon Accord -Hurlford UnitedPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Bathgate Thistle -Glenrothes JuniorsPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Blantyre Victoria-Bo'ness UnitedPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Clydebank -Port Glasgow JuniorsPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Linlithgow Rose-Cumnock JuniorsPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Auchinleck Talbot-Dundee Violet Postponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Bonnyrigg Rose Athletic-Largs ThistlePostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Larkhall Thistle-Newtongrange StarPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Irvine Meadow X1-Annbank UnitedPostponed: Sat, 23 Jan
16 Jan 10Kilbirnie Ladeside-Kirkintilloch Rob RoyPostponed: Sat, 23 Jan
23 Jan 10Whitletts Victoria 0v0Forfar West EndReplay 2-1
23 Jan 10Irvine Meadow X12v2Annbank UnitedReplay 4-2
23 Jan 10Kilbirnie Ladeside1v3Kirkintilloch Rob Roy
23 Jan 10Bathgate Thistle -Glenrothes JuniorsPostponed: Sat, 30 Jan
23 Jan 10Clydebank 2v1Port Glasgow Juniors
23 Jan 10Shotts Bon Accord 3v2Hurlford United
23 Jan 10Lochee United2v0Ballingry Rovers
23 Jan 10Blantyre Victoria1v4Bo'ness United
23 Jan 10Auchinleck Talbot5v1Dundee Violet
23 Jan 10Renfrew -Tayport Postponed: Sat, 30 Jan
23 Jan 10Larkhall Thistle0v1Newtongrange Star
23 Jan 10Linlithgow Rose4v0Cumnock Juniors
23 Jan 10Bonnyrigg Rose Athletic1v3Largs Thistle
30 Jan 10Renfrew -Tayport Postponed: Sat, 06 Feb
30 Jan 10Bathgate Thistle -Glenrothes JuniorsPostponed: Sat, 06 Feb
30 Jan 10Hill of Beath Hawthorn-ArthurliePostponed: Sat, 06 Feb
30 Jan 10Beith Juniors-MaryhillPostponed: Sat, 06 Feb
06 Feb 10Renfrew 1v2Tayport
06 Feb 10Beith Juniors0v1Maryhill
06 Feb 10Hill of Beath Hawthorn-ArthurliePostponed: Sat, 13 Feb
06 Feb 10Bathgate Thistle 5v1Glenrothes Juniors
13 Feb 10Cambuslang Rangers -Rutherglen GlencairnPostponed: Sat, 20 Feb
13 Feb 10Hill of Beath Hawthorn4v1Arthurlie
20 Feb 10Cambuslang Rangers -Rutherglen GlencairnPostponed: Sat, 27 Feb
27 Feb 10Cambuslang Rangers 2v2Rutherglen GlencairnReplat 1-2
Click to expandThe Emirates Junior Cup Third RoundClick to expand
28 Nov 09Maryhill1v1Forth WanderersReplay 1-1 Pen 3-2
28 Nov 09Craigmark Burntonians0v1Clydebank
28 Nov 09Linlithgow Rose1v1Kelty HeartsReplay 2-1
28 Nov 09Kilsyth Rangers0v1Tayport
28 Nov 09Kello Rovers1v4Beith Juniors
28 Nov 09Ballingry Rovers2v0Saltcoats Victoria
28 Nov 09Arthurlie6v0Kirkcaldy Y.M.C.A.
28 Nov 09Newtongrange Star4v0Lewis United
28 Nov 09Cumnock Juniors2v1Dunipace
28 Nov 09Kilbirnie Ladeside3v0Kilwinning Rangers
28 Nov 09Dufftown1v2Larkhall Thistle
28 Nov 09Renfrew 3v2West Calder United
28 Nov 09St. Anthony's0v3Shotts Bon Accord
28 Nov 09Kirkintilloch Rob Roy4v1Thornton Hibs
28 Nov 09Whitletts Victoria 2v0Dalry Thistle
28 Nov 09Dundee Violet 2v0Armadale Thistle
28 Nov 09Montrose Roselea2v3Bo'ness United
28 Nov 09Aberdeen East End0v4Forfar West End
28 Nov 09Dundee Downfield 0v6Cambuslang Rangers
28 Nov 09Lanark United0v1Hurlford United
28 Nov 09Glenrothes Juniors3v1Whitburn Juniors
28 Nov 09Arbroath Victoria0v2Blantyre Victoria
28 Nov 09Fauldhouse United 0v2Lochee United
28 Nov 09Bonnyrigg Rose Athletic4v0Broxburn Athletic
28 Nov 09Largs Thistle3v2Broughty Athletic
05 Dec 09Port Glasgow Juniors3v1Royal Albert
05 Dec 09Bathgate Thistle 4v1Culter
05 Dec 09Dundonald Bluebell2v5Annbank United
05 Dec 09Hillhead Juniors0v5Irvine Meadow X1
05 Dec 09Girvan 1v4Auchinleck Talbot
12 Dec 09East Kilbride Thistle-Hill of Beath HawthornPostponed: Sat, 19 Dec
19 Dec 09East Kilbride Thistle-Hill of Beath HawthornShowpark or BlantyrePostponed: Sat, 09 Jan
09 Jan 10East Kilbride Thistle-Hill of Beath HawthornPostponed: Sat, 16 Jan
16 Jan 10East Kilbride Thistle-Hill of Beath HawthornPostponed: Sat, 23 Jan
23 Jan 10East Kilbride Thistle0v3Hill of Beath Hawthorn
30 Jan 10Rutherglen Glencairn-Johnstone BurghPostponed: Sat, 06 Feb
06 Feb 10Rutherglen Glencairn1v0Johnstone Burgh
Click to expandThe Emirates Junior Cup Second RoundClick to expand
31 Oct 09Kirkcaldy Y.M.C.A.5v0Arbroath Sporting Club
31 Oct 09Thornton Hibs5v1Forres Thistle
31 Oct 09Larkhall Thistle1v0Benburb
31 Oct 09Kirkintilloch Rob Roy1v1Vale of LevenReplay 3-0
31 Oct 09Stoneywood 0v2Shotts Bon Accord
31 Oct 09Auchinleck Talbot-StonehavenPostponed: Sat, 07 Nov
31 Oct 09Scone Thistle-Arbroath VictoriaPostponed: Sat, 07 Nov
31 Oct 09St. Anthony's3v2Ashfield
31 Oct 09Lewis United 2v0Lochgelly Albert
31 Oct 09Glenrothes Juniors7v3Neilston Juniors
31 Oct 09Aberdeen East End2v1Banchory St. Ternan
31 Oct 09Blackburn United1v2Tayport
31 Oct 09Fochabers2v5West Calder United
31 Oct 09Burghead Thistle0v7Lochee United
31 Oct 09Pumpherston0v1Hurlford United
31 Oct 09Montrose Roselea5v0Dyce
31 Oct 09Petershill 0v3Cambuslang Rangers
31 Oct 09Kilwinning Rangers1v1StoneyburnReplay 5-3
31 Oct 09Cumnock Juniors3v0Bishopmill United
31 Oct 09Tranent Juniors0v1Broughty Athletic
31 Oct 09Steelend Victoria0v4Bathgate Thistle
31 Oct 09Hall Russell United2v2Royal AlbertReplay 2-3
31 Oct 09Sauchie Juniors-Whitburn JuniorsPostponed: Sat, 07 Nov
31 Oct 09Arniston Rangers0v0Kello RoversReplay 3-3 Pen 5-6
31 Oct 09Ellon United1v3Blantyre Victoria
31 Oct 09Rosyth Recreation1v3Hill of Beath Hawthorn
31 Oct 09Irvine Meadow X13v0Musselburgh Athletic
31 Oct 09Maybole Juniors1v2Dufftown
31 Oct 09Port Glasgow Juniors2v0Deveronside
31 Oct 09Longside 1v1Girvan Replay 0-4
31 Oct 09Newtongrange Star1v0Pollok
31 Oct 09Yoker Athletic1v1Kelty HeartsReplay 0-3
31 Oct 09Fauldhouse United 3v2Ardeer Thistle
31 Oct 09Hillhead Juniors3v1Islavale
31 Oct 09Kilbirnie Ladeside3v1Blairgowrie Juniors
31 Oct 09Craigmark Burntonians3v1Harthill Royal
31 Oct 09Ardrossan Winton Rovers1v3Forfar West End
31 Oct 09Forfar Albion0v5Ballingry Rovers
31 Oct 09Clydebank 1v0Haddington Athletic
31 Oct 09Whitletts Victoria 6v1Lochore Welfare
31 Oct 09Carluke Rovers1v4Broxburn Athletic
31 Oct 09Dundee Violet 3v0Irvine Victoria
31 Oct 09Glasgow Perthshire 1v1Lanark UnitedReplay 1-1 Pen 3-5
31 Oct 09Brechin Victoria1v7Armadale Thistle
31 Oct 09Linlithgow Rose3v0Thorniewood United
31 Oct 09Dundee North End3v3Kilsyth RangersReplay 0-1
31 Oct 09Renfrew 5v1Fraserburgh United
31 Oct 09Johnstone Burgh-Vale of ClydePostponed: Sat, 12 Dec
31 Oct 09Culter 3v0St. Roch's
31 Oct 09Lesmahagow Juniors2v3Rutherglen Glencairn
31 Oct 09East Kilbride Thistle6v0Glentanar
31 Oct 09Newburgh0v3Arthurlie
31 Oct 09Bo'ness United1v0Darvel Juniors
31 Oct 09Bonnyrigg Rose Athletic12v0Maud
31 Oct 09Carnoustie Panmure 1v3Forth Wanderers
31 Oct 09Wishaw Juniors 2v2Dundee Downfield Replay 1-6
31 Oct 09St. Andrew's United0v0Dundonald BluebellReplay 0-1
31 Oct 09Sunnybank2v3Annbank United
31 Oct 09Dalkeith Thistle1v1Beith JuniorsReplay 1-5
31 Oct 09Edinburgh United0v4Largs Thistle
07 Nov 09Saltcoats Victoria1v1Nairn St. NinianReplay 1-1 Pen 11-10
07 Nov 09Scone Thistle0v3Arbroath Victoria
07 Nov 09Auchinleck Talbot3v0Stonehaven
07 Nov 09Sauchie Juniors0v3Whitburn Juniors
07 Nov 09Dalry Thistle2v1Buchanhaven Hearts
14 Nov 09Maryhill11v0Buckie Rovers
21 Nov 09Muirkirk Juniors0v2Dunipace
12 Dec 09Johnstone Burgh-Vale of ClydePostponed: Sat, 19 Dec
19 Dec 09Johnstone Burgh-Vale of Clyde@ Brig O'Lea, NeilstonPostponed: Mon, 04 Jan
04 Jan 10Johnstone Burgh-Vale of Clyde@ Brig O'Lea, NeilstonPostponed: Sat, 09 Jan
09 Jan 10Johnstone Burgh-Vale of Clyde@ RutherglenPostponed: Sat, 16 Jan
16 Jan 10Johnstone Burgh-Vale of ClydePostponed: Sat, 23 Jan
23 Jan 10Johnstone Burgh2v1Vale of Clyde@ New Petershill Park
Click to expandThe Emirates Junior Cup First RoundClick to expand
03 Oct 09Oakley United1v2Sunnybank
03 Oct 09Troon1v2Benburb
03 Oct 09Crossgates Primrose 0v1Dufftown
03 Oct 09Banks O'Dee0v3Blantyre Victoria
03 Oct 09Dundee East Craigie2v4Carnoustie Panmure
03 Oct 09Harthill Royal2v1Camelon Juniors
03 Oct 09Glenafton Athletic-Kilbirnie Ladeside 
03 Oct 09Lossiemouth United0v4Arbroath Victoria
03 Oct 09Inverness City 2v5Kelty Hearts
03 Oct 09Rutherglen Glencairn9v0Luncarty
03 Oct 09Pollok6v0Kirriemuir Thistle
03 Oct 09Bankfoot Athletic0v1Irvine Meadow X1
03 Oct 09New Elgin0v4Auchinleck Talbot
03 Oct 09East Kilbride Thistle3v0Cruden Bay
03 Oct 09Kirkcaldy Y.M.C.A.2v0Jeanfield Swifts
03 Oct 09Beith Juniors4v0Cumbernauld United
03 Oct 09Greenock Juniors1v6Whitburn Juniors
03 Oct 09Scone Thistle2v1Parkvale
03 Oct 09Aberdeen East End2v0Shettleston
03 Oct 09Lugar Boswell Thistle 1v3Glenrothes Juniors
03 Oct 09Hermes0v1Whitletts Victoria
03 Oct 09Stonehaven2v1Livingston United
03 Oct 09Edinburgh United1v0Penicuik Athletic
03 Oct 09Kinnoull1v3Hill of Beath Hawthorn
03 Oct 09Spartans1v1Larkhall ThistleReplay 0-1
03 Oct 09Largs Thistle4v0Coupar Angus
03 Oct 09Johnstone Burgh3v0Lochee Harp
03 Oct 09Bellshill Athletic 0v4Culter
10 Oct 09Whitehills1v11Forfar Albion
10 Oct 09Bonnyrigg Rose Athletic6v1Dunbar United
10 Oct 09Newmains United1v3Banchory St. Ternan

The Emirates Junior Cup (Semi Finals)
Click to expandThe Emirates Junior Cup (Semi Finals) First LegClick to expand
Click to expand   April 2010 Click to expand
10 Apr 10Lochee United F.C.1v0Linlithgow Rose F,C,
10 Apr 10Largs Thistle F,C,1v0Clydebank F.C.
Click to expandThe Emirates Junior Cup (Semi Finals) Second LegClick to expand
Click to expand   April 2010 Click to expand
17 Apr 10Clydebank F.C.0v1Largs Thistle F.C.
17 Apr 10Linlithgow Rose F.C.4v1Lochee United F.C.